DAC6574IDGS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Data Interface | I²C |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Architecture | String DAC |
| Reference Type | Supply |
| Number of D/ A Converters | 4 |
| Settling Time | 9µs |
| Differential Output | No |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±0.5, ±0.1 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DAC6574IDGS is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.829 units of DAC6574IDGS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DAC6574IDGS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.829 units of DAC6574IDGS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DAC6574IDGS available in?
The DAC6574IDGS by Rochester Electronics is available in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DAC6574IDGS?
Unit pricing for DAC6574IDGS starts at $3.48 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.