DAC8408BIET
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Supplier Device Package | 28-CDIP |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 5.5V |
| Architecture | Multiplying DAC, R-2R |
| Reference Type | External |
| Number of D/ A Converters | 4 |
| Settling Time | 250ns |
| Differential Output | No |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DAC8408BIET is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 28-CDIP.
This device comes in a 28-CDIP package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.544 units of DAC8408BIET in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DAC8408BIET in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.544 units of DAC8408BIET in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DAC8408BIET available in?
The DAC8408BIET by Rochester Electronics is available in a 28-CDIP package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DAC8408BIET?
Unit pricing for DAC8408BIET starts at $11.82 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.