FAN3850TUC15X35
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Features | ADC, Microphone |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, WLCSP |
| Type | Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Supplier Device Package | 6-WLCSP (1.26x0.86) |
| Voltage - Supply | 1.64V ~ 3.63V |
| Max Output Power x Channels @ Load | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FAN3850TUC15X35 is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 85°C (TA), Features: ADC, Microphone, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 6-XFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 19.535 units of FAN3850TUC15X35 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FAN3850TUC15X35 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 19.535 units of FAN3850TUC15X35 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FAN3850TUC15X35 available in?
The FAN3850TUC15X35 by Rochester Electronics is available in a 6-XFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FAN3850TUC15X35?
Unit pricing for FAN3850TUC15X35 starts at $0.1658 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.