FAN53528DUC40X
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 15-UFBGA, WLCSP |
| Output Type | Programmable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 15-WLCSP (2.02x1.31) |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.35V |
| Voltage - Output ( Max) | 1.14V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 2.5V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FAN53528DUC40X is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 15-UFBGA, WLCSP.
This device comes in a 15-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.774 units of FAN53528DUC40X in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FAN53528DUC40X in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.774 units of FAN53528DUC40X in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FAN53528DUC40X available in?
The FAN53528DUC40X by Rochester Electronics is available in a 15-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FAN53528DUC40X?
Unit pricing for FAN53528DUC40X starts at $0.5626 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.