FAN8010MPX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 80°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Technology | Bipolar |
| Interface | - |
| Supplier Device Package | 10-MLP (3x3) |
| Voltage - Supply | 2.2V ~ 6.5V |
| Current - Output | 600mA |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Voltage - Load | 2.2V ~ 6.5V |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Step Resolution | - |
| Applications | Camera |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FAN8010MPX is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 80°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-VFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.169 units of FAN8010MPX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FAN8010MPX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.169 units of FAN8010MPX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FAN8010MPX available in?
The FAN8010MPX by Rochester Electronics is available in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FAN8010MPX?
Unit pricing for FAN8010MPX starts at $0.3567 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.