HA5025IP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Supply | 7.5mA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Number of Circuits | 4 |
| Amplifier Type | Current Feedback |
| -3db Bandwidth | 125 MHz |
| Current - Output / Channel | 20 mA |
| Slew Rate | 350V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 28 MHz |
| Current - Input Bias | 4 µA |
| Voltage - Input Offset | 800 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 9 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 30 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The HA5025IP is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 3.474 units of HA5025IP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the HA5025IP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.474 units of HA5025IP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the HA5025IP available in?
The HA5025IP by Rochester Electronics is available in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for HA5025IP?
Unit pricing for HA5025IP starts at $3.58 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.