HI5780JCQ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Supplier Device Package | 32-MQFP (7x7) |
| Data Interface | - |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 7V |
| Voltage - Supply, Digital | 7V |
| Architecture | - |
| Reference Type | External, Internal |
| Number of D/ A Converters | 2 |
| Settling Time | 6ns |
| Differential Output | Yes |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±2, ±0.5 |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The HI5780JCQ is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 75°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-TQFP.
This device comes in a 32-TQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.359 units of HI5780JCQ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the HI5780JCQ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.359 units of HI5780JCQ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the HI5780JCQ available in?
The HI5780JCQ by Rochester Electronics is available in a 32-TQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for HI5780JCQ?
Unit pricing for HI5780JCQ starts at $9.77 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.