HIN241ACB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/ Receivers | 4/5 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Data Rate | 230kbps |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The HIN241ACB is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.385 units of HIN241ACB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the HIN241ACB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.385 units of HIN241ACB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the HIN241ACB available in?
The HIN241ACB by Rochester Electronics is available in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for HIN241ACB?
Unit pricing for HIN241ACB starts at $1.44 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.