HIP4020IB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | Logic |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Voltage - Supply | 3V ~ 12V |
| Current - Output / Channel | 500mA |
| Current - Peak Output | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Load Type | Inductive |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 15V |
| Applications | DC Motors, Relays, Solenoids, Stepper Motors |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The HIP4020IB is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Features: Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.893 units of HIP4020IB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the HIP4020IB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.893 units of HIP4020IB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the HIP4020IB available in?
The HIP4020IB by Rochester Electronics is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for HIP4020IB?
Unit pricing for HIP4020IB starts at $3.09 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.