ICL7667MTV
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-99-8 Metal Can |
| Input Type | Inverting |
| Supplier Device Package | TO-99-8 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 15V |
| Channel Type | Independent |
| Driven Configuration | High-Side or Low-Side |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Logic Voltage - V I L, V I H | 0.8V, 2V |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | - |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 20ns, 20ns |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ICL7667MTV is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-99-8 Metal Can.
This device comes in a TO-99-8 Metal Can package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 8.019 units of ICL7667MTV in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ICL7667MTV in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.019 units of ICL7667MTV in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ICL7667MTV available in?
The ICL7667MTV by Rochester Electronics is available in a TO-99-8 Metal Can package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ICL7667MTV?
Unit pricing for ICL7667MTV starts at $6.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.