IH6201MJE/883B
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Differential |
| Supplier Device Package | 16-CERDIP |
| Number of Circuits | 2 |
| Data Rate | - |
| Input Signal | CMOS, TTL |
| Output Signal | - |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Channel Type | Unidirectional |
| Channels per Circuit | 1 |
| Voltage - V C C A | - |
| Voltage - V C C B | - |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IH6201MJE/883B is a translators & level shifters in the Bus Interface family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Features: -, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a 16-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.683 units of IH6201MJE/883B in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IH6201MJE/883B in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.683 units of IH6201MJE/883B in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IH6201MJE/883B available in?
The IH6201MJE/883B by Rochester Electronics is available in a 16-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IH6201MJE/883B?
Unit pricing for IH6201MJE/883B starts at $5.45 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.