IR3579MTRPBF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | - |
| Features | Diode Emulation, Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-PowerVFQFN |
| Technology | - |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | 30-PQFN (6x6) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 7V |
| Current - Output / Channel | 60A |
| Current - Peak Output | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Output Configuration | - |
| Load Type | Inductive |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 15V |
| Applications | Synchronous Buck Converters, Voltage Regulators |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IR3579MTRPBF is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -, Features: Diode Emulation, Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 30-PowerVFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 16.406 units of IR3579MTRPBF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IR3579MTRPBF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.406 units of IR3579MTRPBF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IR3579MTRPBF available in?
The IR3579MTRPBF by Rochester Electronics is available in a 30-PowerVFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IR3579MTRPBF?
Unit pricing for IR3579MTRPBF starts at $2.60 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.