IR3710MTRPBF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 16-MLPQ (3x3) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 28V |
| Frequency - Switching | Up to 1MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IR3710MTRPBF is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 16-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.406 units of IR3710MTRPBF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IR3710MTRPBF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.406 units of IR3710MTRPBF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IR3710MTRPBF available in?
The IR3710MTRPBF by Rochester Electronics is available in a 16-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IR3710MTRPBF?
Unit pricing for IR3710MTRPBF starts at $0.6554 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.