IRMCF311TY
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Technology | Power MOSFET, IGBT |
| Interface | I²C, RS-232, SPI |
| Supplier Device Package | 64-QFP |
| Voltage - Supply | 1.62V ~ 1.98V, 3V ~ 3.6V |
| Current - Output | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (6) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | AC, Synchronous |
| Step Resolution | - |
| Applications | Appliance |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IRMCF311TY is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-LQFP.
This device comes in a 64-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.024 units of IRMCF311TY in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IRMCF311TY in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.024 units of IRMCF311TY in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IRMCF311TY available in?
The IRMCF311TY by Rochester Electronics is available in a 64-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IRMCF311TY?
Unit pricing for IRMCF311TY starts at $3.94 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.