ISL23345TFRZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital Potentiometers |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Features | Selectable Address |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Interface | I²C |
| Supplier Device Package | 20-QFN (3x4) |
| Configuration | Potentiometer |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Volatile |
| Voltage - Supply | 1.2V, 1.7V ~ 5.5V |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance ( Ohms) | 100k |
| Temperature Coefficient ( Typ) | 45ppm/°C |
| Resistance - Wiper ( Ohms) ( Typ) | 70 |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ISL23345TFRZ is a digital potentiometers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital Potentiometers, Product Status: Active, Tolerance: ±20%, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Features: Selectable Address.
This device comes in a 20-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.937 units of ISL23345TFRZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL23345TFRZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.937 units of ISL23345TFRZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL23345TFRZ available in?
The ISL23345TFRZ by Rochester Electronics is available in a 20-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL23345TFRZ?
Unit pricing for ISL23345TFRZ starts at $2.88 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.