ISL6413IR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Frequency - Switching | 750kHz |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (2) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 1.8V, 400mA |
| Voltage/ Current - Output 2 | 2.84V, 300mA |
| Voltage/ Current - Output 3 | 2.85V, 200mA |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ISL6413IR is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.366 units of ISL6413IR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL6413IR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.366 units of ISL6413IR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL6413IR available in?
The ISL6413IR by Rochester Electronics is available in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL6413IR?
Unit pricing for ISL6413IR starts at $1.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.