KM4101IT6TR3
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Current - Supply | 3.9mA |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth | 260 MHz |
| Current - Output / Channel | 60 mA |
| Slew Rate | 150V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 90 MHz |
| Current - Input Bias | 3 µA |
| Voltage - Input Offset | 1.6 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.7 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The KM4101IT6TR3 is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SOT-23-6.
This device comes in a SOT-23-6 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.200 units of KM4101IT6TR3 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the KM4101IT6TR3 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.200 units of KM4101IT6TR3 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the KM4101IT6TR3 available in?
The KM4101IT6TR3 by Rochester Electronics is available in a SOT-23-6 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for KM4101IT6TR3?
Unit pricing for KM4101IT6TR3 starts at $0.5362 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.