KM4212IC8
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | - |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | 7.3 MHz |
| Current - Output / Channel | 4 mA |
| Slew Rate | 9V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Current - Input Bias | 90 µA |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.5 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The KM4212IC8 is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.700 units of KM4212IC8 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the KM4212IC8 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.700 units of KM4212IC8 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the KM4212IC8 available in?
The KM4212IC8 by Rochester Electronics is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for KM4212IC8?
Unit pricing for KM4212IC8 starts at $0.3998 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.