LM2791LD-L/NOPB-NS
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Frequency | 650kHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | 10-WSON (3x3) |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 36mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Voltage - Supply ( Max) | 5.8V |
| Voltage - Supply ( Min) | 3V |
| Dimming | Analog |
| Applications | Backlight |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM2791LD-L/NOPB-NS is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.703 units of LM2791LD-L/NOPB-NS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM2791LD-L/NOPB-NS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.703 units of LM2791LD-L/NOPB-NS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM2791LD-L/NOPB-NS available in?
The LM2791LD-L/NOPB-NS by Rochester Electronics is available in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.