LM2876TF/NOPB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Mute, Short-Circuit and Thermal Protection |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads |
| Type | Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Supplier Device Package | TO-220-11 Isolated |
| Voltage - Supply | 20V ~ 60V, ±10V ~ 30V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 40W x1 @ 8Ohm |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM2876TF/NOPB is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C (TA), Features: Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a TO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.619 units of LM2876TF/NOPB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM2876TF/NOPB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.619 units of LM2876TF/NOPB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM2876TF/NOPB available in?
The LM2876TF/NOPB by Rochester Electronics is available in a TO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM2876TF/NOPB?
Unit pricing for LM2876TF/NOPB starts at $5.85 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.