LM2902M
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Number of Circuits | 4 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Slew Rate | - |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Current - Input Bias | 45 nA |
| Voltage - Input Offset | 2 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 3 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 32 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM2902M is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 18.000 units of LM2902M in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM2902M in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 18.000 units of LM2902M in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM2902M available in?
The LM2902M by Rochester Electronics is available in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM2902M?
Unit pricing for LM2902M starts at $0.4253 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.