LM339N
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | Differential |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Collector, TTL |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Number of Elements | 4 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2V ~ 30V, ±1V ~ 15V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 30V |
| Current - Input Bias ( Max) | 0.25µA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 20mA |
| Current - Quiescent ( Max) | 2.5mA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | - |
| Propagation Delay ( Max) | - |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM339N is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 51.911 units of LM339N in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM339N in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 51.911 units of LM339N in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM339N available in?
The LM339N by Rochester Electronics is available in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM339N?
Unit pricing for LM339N starts at $0.1592 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.