LM4040A50IDCKRG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±0.1% |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 15 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | 80µVrms |
| Current - Cathode | 95 µA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM4040A50IDCKRG4 is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±0.1%, Temperature Coefficient: 100ppm/°C, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA).
This device comes in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.356 units of LM4040A50IDCKRG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM4040A50IDCKRG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.356 units of LM4040A50IDCKRG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM4040A50IDCKRG4 available in?
The LM4040A50IDCKRG4 by Rochester Electronics is available in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM4040A50IDCKRG4?
Unit pricing for LM4040A50IDCKRG4 starts at $1.30 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.