LM4891MM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Depop, Shutdown, Thermal Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Type | Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Voltage - Supply | 2.2V ~ 5.5V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 1W x 1 @ 8Ohm |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM4891MM is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Depop, Shutdown, Thermal Protection, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.838 units of LM4891MM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM4891MM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.838 units of LM4891MM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM4891MM available in?
The LM4891MM by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM4891MM?
Unit pricing for LM4891MM starts at $0.9454 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.