LM833MM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Supply | 5mA (x2 Channels) |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | Audio |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Slew Rate | 7V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 15 MHz |
| Current - Input Bias | 500 nA |
| Voltage - Input Offset | 300 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 30 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 30 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM833MM is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.213 units of LM833MM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM833MM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.213 units of LM833MM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM833MM available in?
The LM833MM by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM833MM?
Unit pricing for LM833MM starts at $1.44 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.