LMC662AIM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 750µA (x2 Channels) |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | CMOS |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Slew Rate | 1.1V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Current - Input Bias | 0.002 pA |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 4.75 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 15.5 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LMC662AIM is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 44.387 units of LMC662AIM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LMC662AIM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 44.387 units of LMC662AIM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LMC662AIM available in?
The LMC662AIM by Rochester Electronics is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LMC662AIM?
Unit pricing for LMC662AIM starts at $0.7524 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.