LMD18200T/LF14
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-11 (Formed Leads) |
| Technology | Bi-CMOS, DMOS |
| Interface | Parallel |
| Supplier Device Package | TO-220-11 |
| Voltage - Supply | 12V ~ 55V |
| Current - Output | 3A |
| Output Configuration | Low Side (2) |
| Voltage - Load | 12V ~ 55V |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| H T S U S | 0000.00.0000 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LMD18200T/LF14 is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-220-11 (Formed Leads).
This device comes in a TO-220-11 (Formed Leads) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 8.730 units of LMD18200T/LF14 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LMD18200T/LF14 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.730 units of LMD18200T/LF14 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LMD18200T/LF14 available in?
The LMD18200T/LF14 by Rochester Electronics is available in a TO-220-11 (Formed Leads) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LMD18200T/LF14?
Unit pricing for LMD18200T/LF14 starts at $7.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.