LMH6583YA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 16:8 |
| Switch Circuit | - |
| On- State Resistance ( Max) | - |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | ±3V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±3V ~ 5.5V |
| -3db Bandwidth | 550MHz |
| Applications | Video |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LMH6583YA is a analog switches - special purpose in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: Buffered, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 64-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 16.438 units of LMH6583YA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LMH6583YA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.438 units of LMH6583YA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LMH6583YA available in?
The LMH6583YA by Rochester Electronics is available in a 64-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LMH6583YA?
Unit pricing for LMH6583YA starts at $48.18 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.