LMP2231AMF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Current - Supply | 10µA |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Slew Rate | 0.058V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 130 kHz |
| Current - Input Bias | 0.02 pA |
| Voltage - Input Offset | 10 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 1.6 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LMP2231AMF is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SC-74A, SOT-753.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.537 units of LMP2231AMF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LMP2231AMF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.537 units of LMP2231AMF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LMP2231AMF available in?
The LMP2231AMF by Rochester Electronics is available in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LMP2231AMF?
Unit pricing for LMP2231AMF starts at $1.03 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.