LMV862MM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Supply | 4.85mA (x2 Channels) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | CMOS |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 150 mA |
| Slew Rate | 20V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 31 MHz |
| Current - Input Bias | 0.1 pA |
| Voltage - Input Offset | 273 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.7 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LMV862MM is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.600 units of LMV862MM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LMV862MM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.600 units of LMV862MM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LMV862MM available in?
The LMV862MM by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LMV862MM?
Unit pricing for LMV862MM starts at $0.5655 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.