LT3462AES6#TRM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 16V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Current - Output | 250mA |
| Frequency - Switching | 2.7MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Cuk |
| Output Configuration | Negative |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | -1.265V |
| Voltage - Output ( Max) | -38V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 2.5V |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LT3462AES6#TRM is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6.
This device comes in a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 15.499 units of LT3462AES6#TRM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LT3462AES6#TRM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 15.499 units of LT3462AES6#TRM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LT3462AES6#TRM available in?
The LT3462AES6#TRM by Rochester Electronics is available in a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LT3462AES6#TRM?
Unit pricing for LT3462AES6#TRM starts at $5.98 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.