MAX3510EEP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Video Amps and Modules |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 109 mA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Number of Circuits | 1 |
| -3db Bandwidth | 100 MHz |
| Current - Output / Channel | - |
| Slew Rate | - |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 4.75V ~ 5.25V |
| Applications | CATV |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX3510EEP is a video amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Video Amps and Modules, Product Status: Active, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width), Current - Supply: 109 mA.
This device comes in a 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 24.803 units of MAX3510EEP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX3510EEP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 24.803 units of MAX3510EEP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX3510EEP available in?
The MAX3510EEP by Rochester Electronics is available in a 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX3510EEP?
Unit pricing for MAX3510EEP starts at $0.2691 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.