MAX4031EEUD
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Current - Supply | 12mA (x2 Channels) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | 144 MHz |
| Current - Output / Channel | 100 mA |
| Slew Rate | 115V/µs |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Input Bias | 10 nA |
| Voltage - Input Offset | 5 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 4.5 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX4031EEUD is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.812 units of MAX4031EEUD in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX4031EEUD in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.812 units of MAX4031EEUD in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX4031EEUD available in?
The MAX4031EEUD by Rochester Electronics is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX4031EEUD?
Unit pricing for MAX4031EEUD starts at $1.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.