MC34119ADTBR2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Supply | 2V ~ 16V, ±1V ~ 8V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 400mW x 1 @ 100Ohm |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC34119ADTBR2 is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 70°C (TA), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 27.379 units of MC34119ADTBR2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC34119ADTBR2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 27.379 units of MC34119ADTBR2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC34119ADTBR2 available in?
The MC34119ADTBR2 by Rochester Electronics is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC34119ADTBR2?
Unit pricing for MC34119ADTBR2 starts at $0.6259 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.