MC79L24ACPRMG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads) |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | -40V |
| Supplier Device Package | TO-92 (TO-226) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Negative |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | -24V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1.7V @ 40mA (Typ) |
| P S R R | 47dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC79L24ACPRMG is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads).
This device comes in a TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 12.000 units of MC79L24ACPRMG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC79L24ACPRMG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.000 units of MC79L24ACPRMG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC79L24ACPRMG available in?
The MC79L24ACPRMG by Rochester Electronics is available in a TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC79L24ACPRMG?
Unit pricing for MC79L24ACPRMG starts at $0.2016 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.