MIC38C43YMM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 7.6V ~ 20V |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter |
| Control Features | Frequency Control |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle ( Max) | 96% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIC38C43YMM is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 51.006 units of MIC38C43YMM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIC38C43YMM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 51.006 units of MIC38C43YMM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIC38C43YMM available in?
The MIC38C43YMM by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIC38C43YMM?
Unit pricing for MIC38C43YMM starts at $0.8815 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.