MIC910BM5 TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Current - Supply | 2.4mA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth | 192 MHz |
| Current - Output / Channel | 72 mA |
| Slew Rate | 270V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 135 MHz |
| Current - Input Bias | 3.5 µA |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 5 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 18 V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIC910BM5 TR is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SC-74A, SOT-753.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.742 units of MIC910BM5 TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIC910BM5 TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.742 units of MIC910BM5 TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIC910BM5 TR available in?
The MIC910BM5 TR by Rochester Electronics is available in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIC910BM5 TR?
Unit pricing for MIC910BM5 TR starts at $0.4811 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.