MPC17559EPR2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | Parallel |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.5V |
| Current - Output | 300mA |
| Output Configuration | Half Bridge (10) |
| Voltage - Load | 0.9V ~ 3.5V |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC), Brushed DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | Battery Powered |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPC17559EPR2 is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 65°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 56-VFQFN.
This device comes in a 56-VFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.000 units of MPC17559EPR2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPC17559EPR2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.000 units of MPC17559EPR2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPC17559EPR2 available in?
The MPC17559EPR2 by Rochester Electronics is available in a 56-VFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPC17559EPR2?
Unit pricing for MPC17559EPR2 starts at $5.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.