NC7SB3157P6X-F40
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Supplier Device Package | SC-88 (SC-70-6) |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| On- State Resistance ( Max) | 15Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 1.65V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | - |
| -3db Bandwidth | 250MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 150mOhm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 5.2ns, 3.5ns |
| Charge Injection | 7pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 6.5pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 100nA |
| Crosstalk | -54dB @ 10MHz |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NC7SB3157P6X-F40 is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.
This device comes in a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.700 units of NC7SB3157P6X-F40 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NC7SB3157P6X-F40 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.700 units of NC7SB3157P6X-F40 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NC7SB3157P6X-F40 available in?
The NC7SB3157P6X-F40 by Rochester Electronics is available in a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NC7SB3157P6X-F40?
Unit pricing for NC7SB3157P6X-F40 starts at $0.8200 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.