OPA2333SHKQ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 210°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-CSOIC (0.220", 5.65mm Width) |
| Current - Supply | 17µA (x2 Channels) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-CFP |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | CMOS, Zero-Drift |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 5 mA |
| Slew Rate | 0.16V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Current - Input Bias | 70 pA |
| Voltage - Input Offset | 2 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 1.8 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The OPA2333SHKQ is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 210°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-CSOIC (0.220", 5.65mm Width).
This device comes in a 8-CSOIC (0.220", 5.65mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.686 units of OPA2333SHKQ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the OPA2333SHKQ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.686 units of OPA2333SHKQ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the OPA2333SHKQ available in?
The OPA2333SHKQ by Rochester Electronics is available in a 8-CSOIC (0.220", 5.65mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for OPA2333SHKQ?
Unit pricing for OPA2333SHKQ starts at $111.33 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.