REF01HJ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±0.5% |
| Temperature Coefficient | 25ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-99-8 Metal Can |
| Current - Supply | 1.4mA |
| Voltage - Input | 12V ~ 36V |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Device Package | TO-99-8 |
| Reference Type | Series |
| Current - Output | 10 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 10V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | 35µVp-p |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | - |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The REF01HJ is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±0.5%, Temperature Coefficient: 25ppm/°C, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA).
This device comes in a TO-99-8 Metal Can package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 48.265 units of REF01HJ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the REF01HJ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 48.265 units of REF01HJ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the REF01HJ available in?
The REF01HJ by Rochester Electronics is available in a TO-99-8 Metal Can package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for REF01HJ?
Unit pricing for REF01HJ starts at $3.09 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.