REF192GRU
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±0.4% |
| Temperature Coefficient | 25ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Current - Supply | 45µA |
| Voltage - Input | 18V |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Reference Type | Series |
| Current - Output | 30 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | 25µVp-p |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | - |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The REF192GRU is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±0.4%, Temperature Coefficient: 25ppm/°C, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA).
This device comes in a 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 15.000 units of REF192GRU in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the REF192GRU in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 15.000 units of REF192GRU in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the REF192GRU available in?
The REF192GRU by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for REF192GRU?
Unit pricing for REF192GRU starts at $5.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.