THS4141CDGN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Current - Supply | 13.2mA |
| Output Type | Differential |
| Supplier Device Package | 8-HVSSOP |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | Differential |
| -3db Bandwidth | 160 MHz |
| Current - Output / Channel | 85 mA |
| Slew Rate | 450V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 205 MHz |
| Current - Input Bias | 5.1 µA |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 4 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 33 V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The THS4141CDGN is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 21.348 units of THS4141CDGN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the THS4141CDGN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 21.348 units of THS4141CDGN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the THS4141CDGN available in?
The THS4141CDGN by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for THS4141CDGN?
Unit pricing for THS4141CDGN starts at $0.9257 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.