TLE2062MUB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-CDFF |
| Current - Supply | 625µA (x2 Channels) |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 10-CFP |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | J-FET |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Slew Rate | 3.4V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Current - Input Bias | 4 pA |
| Voltage - Input Offset | 900 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 7 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 36 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLE2062MUB is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-CDFF.
This device comes in a 10-CDFF package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.503 units of TLE2062MUB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLE2062MUB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.503 units of TLE2062MUB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLE2062MUB available in?
The TLE2062MUB by Rochester Electronics is available in a 10-CDFF package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLE2062MUB?
Unit pricing for TLE2062MUB starts at $39.68 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.