TPA3001D1PWP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Depop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Supplier Device Package | 24-HTSSOP |
| Voltage - Supply | 8V ~ 18V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 20W x 1 @ 8Ohm |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPA3001D1PWP is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Depop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 22.529 units of TPA3001D1PWP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPA3001D1PWP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 22.529 units of TPA3001D1PWP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPA3001D1PWP available in?
The TPA3001D1PWP by Rochester Electronics is available in a 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPA3001D1PWP?
Unit pricing for TPA3001D1PWP starts at $7.14 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.