UCC3956N
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Number of Cells | - |
| Charge Current - Max | 120mA |
| Interface | - |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Fault Protection | - |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Programmable Features | - |
| Battery Pack Voltage | 4.1V |
| Voltage - Supply ( Max) | 20V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The UCC3956N is a battery chargers in the Battery & Charging family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 20-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 6.518 units of UCC3956N in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the UCC3956N in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.518 units of UCC3956N in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the UCC3956N available in?
The UCC3956N by Rochester Electronics is available in a 20-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for UCC3956N?
Unit pricing for UCC3956N starts at $2.57 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.