BA028LBSG2-TR
Obsolete
83 In Stock
PackageSC-74A, SOT-753
MountSurface Mount
Lifecycleobsolete
ManufacturerROHM Semiconductor
Pricing
1+
Technical Specifications
CategoryIntegrated Circuits (ICs)/Linear Controllers
Product StatusObsolete
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Output TypeFixed
Voltage - Input ( Max)7V
Supplier Device PackageSMP5
Current - Supply ( Max)-
Current - Output150mA
Current - Quiescent ( Iq)15 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Voltage - Output ( Min/ Fixed)2.8V
Voltage - Output ( Max)-
Number of Regulators1
Voltage Dropout ( Max)0.15V @ 50mA
P S R R66dB ~ 58dB (400Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
E U Ro H S StatusROHS3 Compliant
M S L Rating1 (Unlimited, 30°C/85%RH)