BD8316GWL-E2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -35°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 11-UFBGA, CSPBGA |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | UCSP50L1 |
| Current - Output | 1A (Switch) |
| Frequency - Switching | 1.6MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Boost, Buck-Boost |
| Output Configuration | Positive and Negative (Dual Rail) |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5.5V, -1V |
| Voltage - Output ( Max) | 18V, -9V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 2.5V |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD8316GWL-E2 is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -35°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 11-UFBGA, CSPBGA.
This device comes in a 11-UFBGA, CSPBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.638 units of BD8316GWL-E2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD8316GWL-E2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.638 units of BD8316GWL-E2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD8316GWL-E2 available in?
The BD8316GWL-E2 by ROHM Semiconductor is available in a 11-UFBGA, CSPBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BD8316GWL-E2?
Unit pricing for BD8316GWL-E2 starts at $1.30 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.