BD9153MUV-E2
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-VQFN |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 1.8V ~ 3.3V, 1.5A |
| Voltage/ Current - Output 2 | 0.8V ~ 2.5V, 1.5A |
| Voltage/ Current - Output 3 | Controller |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD9153MUV-E2 is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.355 units of BD9153MUV-E2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD9153MUV-E2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.355 units of BD9153MUV-E2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD9153MUV-E2 available in?
The BD9153MUV-E2 by ROHM Semiconductor is available in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.