BD9611MUV-E2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | VQFN020V4040 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 10V ~ 56V |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 500kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD9611MUV-E2 is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 20-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 39.000 units of BD9611MUV-E2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD9611MUV-E2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39.000 units of BD9611MUV-E2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD9611MUV-E2 available in?
The BD9611MUV-E2 by ROHM Semiconductor is available in a 20-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BD9611MUV-E2?
Unit pricing for BD9611MUV-E2 starts at $1.70 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.